Stawy hodowlane na Zbrojewsku i w Lipiu to rodzinne gospodarstwo rybackie. Zajmujemy się hodowlą ryb słodkowodnych różnych gatunków m.in. karpia, amura, tołpygi, szczupaka czy suma. Prowadzimy sprzedaż  ryb detaliczną oraz hurtową.

 

Kompleks stawów na Zbrojewsku

Stawy zlokalizowane są w miejscowości Zbrojewsko, na południowy-zachód od Lipia – siedziby gminy, w odległości ok. 4km od tej miejscowości, ok. 20 km od Kłobucka oraz ok. 2km od miasta Krzepice. Kompleks stawów hodowlanych „Zbrojewsko” składa się z 12 zbiorników wodnych o łącznej powierzchni około 12 ha. Od strony wschodniej stawy graniczą z drzewostanem mieszanym, na południu i zachodzie – z podmokłymi łąkami i polami, na północy – z wiejskimi zagrodami.

Pierwsze stawy rybne w Zbrojewsku powstały w latach 80-tych XIX wieku. W okresie międzywojennym stanowiły własność rodziny Steinhagen. W latach powojennych obiekt hodowlany upaństwowiono i przekazano Spółdzielczemu Kombinatowi Rolno-Spożywczemu w Lipiu. W roku 2000 obiekt został podzielony i sprzedany osobom prywatnym.

W latach 1970-tych, z uwagi na zły stan techniczny obiektu, wykonano odbudowę stawów. Poszczególne zbiorniki odmulono oraz wykonano nowe budowle stawowe.  Po 2000 roku na stawach został przeprowadzony kolejny remont, zbiorniki nr 1 i2 zostały pogłębione i poszerzone do właściwych parametrów. Wzmocnione zostały groble, a na stawie nr 2 wykonano dwie wysepki oraz drewniane molo. Teren w obrębie stawów został uporządkowany. W miejscu, w którym niegdyś istniał staw, lecz uległ zanikowi powstał nowy zbiornik o nazwie „Nowy”. Niestety obiekt został rozebrany przez niekończące się spory z jednym z sąsiadów, którego jedynym celem jest uniemożliwienie prowadzenia hodowli ryb na obiekcie.

Stawy są przystosowane do produkcji karpia (oraz innych ryb) od narybku do ryby handlowej. Znaczącą ich funkcją są również walory rekreacyjne z uwagi na ich położenie w rejonie śródpolno-śródleśńym.

Obecnie hodowle prowadzimy w 2 stawach o powierzchni lustra wody ponad 2 ha.

 

Kompleks stawów w Lipiu

Kompleks stawów hodowlanych „Lipie” położony jest w miejscowości o tej samej nazwie, będącej siedzibą gminy. Hodowla jest prowadzona w 2 stawach o powieszchni lustra ponad 1ha, które są częścią kopleksu 5 stawów o łącznęj powieszchni lustra wody ponad 4ha.

Miejscowość Lipie położona jest w odległości ok. 15 km na północny zachód od Kłobucka – siedziby starostwa.

Pierwsze stawy parkowe powstały na tym terenie pod koniec XIX wieku. Właścicielem dworu i parku ze stawami była rodzina Steinhagen. Po II wojnie światowej kompleks rybny upaństwowiono i przekazano Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Lipiu. W latach 70. ubiegłego wieku, stawy i urządzenia stawowe zostały przebudowane i wyremontowane.

Obecnie stawy stanowią własność prywatną i jest na nich prowadzona hodowla ryb takich jak: karp, szczupak, sum, amur, jesiotr, pstrąg oraz wiele innych.

W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się dobrze zachowany dwór  w otoczeniu parku z kaskadowo położonymi stawami. Początek istnienia tego zabytku sięga XVIII w., gdy Lipie należało do książąt Ponińskich. Więcej do przeczytania w artykule Artura Siwińskiego. Czytaj…

Dwór w Lipiu
 Zachęcamy również do przeczytania artykułu o Dworze w Lipiu: Dwór w Lipiu nieopodal Krzepic należy do najładniejszych tego typu budowli w okolicach Częstochowy. Budynek został wzniesiony w XVIII wieku. Obecny jego kształt pochodzi z pierwszych dziesięcioleci wieku XX, kiedy właścicielem tutejszego… Czytaj…

 

 

 

 

staw_na_zbrojewsku_2